8. 12. 2009
Kariérní rozvoj žen je podmíněn řadou aspektů, k nimž rozhodně patří vzdělávání v oboru i v měkkých dovednostech, ale i další věci jako možnost vybalancovat práci s rodinným životem, úspěšný návrat do práce po rodičovské dovolené, networking, a v neposlední řadě také vstřícné firemní prostředí bez bariér a předsudků. Někdy se říká, že aby žena uspěla, musí být dvakrát tak dobrá jako její stejně úspěšný kolega. Pokud firmy nechtějí vyplýtvat energii svých talentovaných zaměstnankyň na překonávání překážek, které muže tolik netrápí, mohou podnikat řadu aktivit.
8. 12. 2009
Ačkoli již mnoho českých firem zavádí velmi kvalitní programy na podporu rovných příležitostí, téma vyššího zastoupení žen ve vedoucích pozicích a v netradičních povoláních zůstává zatím ožehavé a přistupuje se k němu spíše s opatrností nežli důslednou razancí. V článku níže přinášíme hlavní závěry konference Gender Studies, o.p.s. Praskliny ve skleněném stropě: Ženy v řídících pozicích a v netradičních povoláních, která se konala 11.11.2009 v Praze u příležitosti vyhlášení výsledků soutěže Firma roku: rovné příležitosti.
19. 11. 2009
Mezi první firmy, které prošly personálním Auditem Rovné příležitosti, patří Ferring-Léčiva, a.s. Farmaceutická firma zaměstnávající kolem sto zaměstnanců a zaměstnankyň si zvolila za své heslo „Člověk je na prvním místě“ a z rozhovorů v rámci auditu vyplynulo, že nejde jen o pouhou frázi. Jako příklad dobré praxe byl auditorkami hodnocen mimo jiné závazek k podpoře rovnosti a nediskriminace ve firemních dokumentech a směrnice pro udržování kontaktu s rodiči na mateřské/rodičovské dovolené, která odpovídá nejaktuálnějším trendům v této oblasti.
12. 11. 2009
V roce 2009 jsou v otázce rovných příležitostí žen a mužů a v podpoře slaďování pracovního a osobního života nejlepší
Česká spořitelna,
IBM ČR,
Unicredit Bank ČR. V tomto pořadí se umístily na žebříčku ocenění Firma roku: Rovné
příležitosti, kterou už šestým rokem uděluje obecně prospěšná
společnost Gender Studies. Speciální cenu Gender Studies za opatření na podporu slaďování praáce a osobního života si odnesla firma
OLHO Technik Czech.
13. 10. 2009
V roce 2009 proběhl již třetí ročník soutěže Úřad roku „Půl na půl“, kterého se zúčastnilo 139 úřadů samosprávy. Tento ročník soutěže byl zaměřen především na opatření, která úřady přijímají na podporu slaďování rodinného/osobního a pracovního života. Soutěž od roku 2007 organizuje Ministerstvo vnitra ČR ve spolupráci s obecně prospěšnou společností Gender Studies.
13. 10. 2009
Sektor maloobchodních řetězců nemá v České republice právě tu nejlepší pověst, co se týká rovného a spravedlivého zacházení se zaměstnanci a zaměstnankyněmi. O tom, jak úspěšně svou HR praxí tuto představu narušuje síť populárních drogerií DM jsme mluvili s Alenou Střížovou, prokuristkou firmy.
14. 8. 2009
Flexibilita práce, slaďování práce a rodiny – to jsou slova, která často adresujeme zaměstnavatelům a přesvědčujeme je, aby vycházeli svým zaměstnancům a zaměstnankyním vstříc při zvládání jejich rozličných životních rolích. Nicméně, v pracovním vztahu, jako v každém jiném vztahu, jsou vždy dvě strany. Zaměstnavatelé by měli nabídnout nástroje a opatření, a zaměstnanci a zaměstnankyně by se měli naučit je dobře využívat.
14. 8. 2009
Firmy, které umožňují svým zaměstnankyním a zaměstnancům
využít firemní školku či jesle by se daly spočítat na prstech jedné ruky. Proto
pokaždé když na nějakou narazíme, ihned o tom informujeme. Tentokrát se jedná o
firemní školku
ŽIRAiFKA, která je
určena zaměstnankyním a zaměstnancům banky
Raiffeisenbank
a provozuje jí společnost
KinderGarten.
O školce jsme mluvili s HR manažerkou společnosti Raiffeisenbank Petrou
Boudovou.
3. 6. 2009
Audit je výraz, který se ve slovníku firem objevuje čím dál
častěji. Vedle finančního auditu se setkáte se sociálními audity a nově také
s genderovými audity. Genderový audit nebo audit rovných příležitostí se
orientuje na vnitřní organizační procesy z genderové perspektivy, tedy
vyhodnocuje podporu rovných příležitostí žen a mužů ve firmě. Jeho cílem je
zhodnotit stávající situaci, ocenit dobré praxe a nabídnout cestu ke zlepšení
v problematických oblastech. Gender Studies
nabízí firmám Audit Rovné příležitosti.
16. 4. 2009
Jak si v otázce rovných příležitostí stojí vaše firma? Zkuste si odpovědět na otázky v následujícím minitestu, který by měl sloužit jako barometr rovných příležitostí ve firmě i jako inspirace pro další rozvoj. Čím víckrát odpovíte "ano", tím větší je vaše šance získat ocenění Firma roku: Rovné příležitosti.
12. 2. 2009
Zaměstnanci a zaměstnankyně představují jeden z klíčových nástrojů potenciálního zisku vaší firmy. Máte zájem zjistit, jak realizovat efektivní výběrová řízení, která Vám pomohou vybrat ty nejvhodnější lidi, jak rozvíjet potenciál stávajících zaměstnanců a zaměstnankyň nebo připravit programy, které výrazně sníží fluktuaci a zvýší jejich motivaci a loajalitu? Pak právě Vám nabízí Gender Studies bezplatné konzultace zaměřené na programy rozvoje lidských zdrojů, především pak programy rovných příležitostí a slaďování osobního a pracovního života.
7. 2. 2009
Rok 2008 se pro spoustu českých firem - kvůli právě probíhajícímu baby boomu – nesl v duchu odchodu velkého počtu zaměstnankyň na mateřskou a rodičovskou dovolenou. Když k tomu přidáme, že firmy řešily nedostatek talentované a kvalifikované pracovní síly na trhu, asi příliš nepřekvapí, že zavedení benefitu firemní mateřské školky se mnohým z nich zdálo být rozumným řešením.
4. 2. 2009
Od svého vzniku má česká pobočka firmy Vodafone ambici být vnímána jako výjimečný zaměstnavatel. Jednou z jejích hlavních hodnot je: „Nebojíme se vystoupit z řady“. I proto Vodafone nabízí velké množství, na českém trhu zcela originálních, programů na podporu slaďování pracovního a osobního života a genderové rovnosti.
4. 2. 2009
V oblasti rozvoje lidských zdrojů se Komerční banka
v poslední době soustřeďuje na rodiče malých dětí. Není divu,
v současné době má asi 10% pracujících na mateřské či rodičovské dovolené.
Komerční banka si uvědomuje cenné znalosti a zkušenosti, se kterými
zaměstnankyně (ale také tři zaměstnanci) odcházejí na rodičovskou dovolenou a
snaží se s nimi udržet kontakt a podpořit je v návratu.
Za to jim porota soutěže Firma roku: Rovné příležitosti 2008 udělila
třetí místo.
4. 2. 2009
Zatímco v České republice se potýkáme s přeplněnými školkami, o nedostupnosti jeslí nemluvě, v Dánsku, zdá se, vše funguje k všeobecné spokojenosti. Dlouhodobá tradice odborné pedagogické péče nabízí rodičům vítanou pomocnou ruku v nelehkém úkolu slaďování osobního a pracovního života.
4. 2. 2009
Dotazník, kterým se Česká spořitelna hlásila k účasti
ve
Firmě roku: Rovné příležitosti,
byl od počátku horkým kandidátem na
Speciální
cenu Gender Studies
za dobrý start. Byl totiž vyplněn ve chvíli, kdy firma začíná velmi
promyšleně s formulací programů a nástrojů na podporu rovných příležitostí
žen a mužů. Příjemným překvapením například byla i orientace v genderové
problematice a snaha o skutečně odpovědný přístup.
4. 2. 2009
Společnost T-Mobile Česká republika o titul nejlepší firmy
v rovných příležitostech letos usilovala poprvé, a hned získala první
místo.
Porota ocenila její velice
širokou paletu nástrojů na slaďování pracovního a soukromého života, ale také spravedlivou
platovou koncepci a vypracovaný plán pro případy šikany a sexuálního
obtěžování. Pro vysoké hodnocení hovořilo i to, že firma nabízí celou řadu možností
pro pracující rodiče.
„Zcela jistě chceme
pokračovat v nastavené podpoře rovných příležitostí žen a mužů,“ říká
senior manažer řízení lidských zdrojů T-Mobilu Štěpán Marzini.
17. 10. 2008
Evropská unie prosazuje flexibilní pracovní uspořádání, jímž se snaží zpružnit pracovní trh, zvýšit zaměstnanost a dosáhnout cílů Lisabonské strategie, mezi nimiž je například dosažení 60% zaměstnanosti žen. Flexibilita sice na jedné straně umožňuje sladění osobního a pracovního života, na straně druhé však může negativně ovlivnit mzdové, pracovněprávní a další podmínky života zaměstnanců a zaměstnankyň.
5. 10. 2008
Termín flexibilní byl – zejména ve spojení s pracovním úvazkem – ještě nedávno nahlížen
výhradně z pohledu zaměstnavatele. Tedy ve smyslu: pracuj v průměru
více než osm hodin denně, buď připraven/a kdykoli zůstat v práci do noci,
buď ochoten/a obětovat víkend, nikdy nevypínej telefon, na projekty se
připravuj doma po večerech a vůbec si nos práci domů co nejvíc, dovolenou si
příliš neplánuj, protože se může stát, že tě budeme potřebovat. Je tomu tak –
bohužel – v mnoha případech i dnes…
3. 10. 2008
V poslední době je možné zaznamenat trend, kdy řada osob již nemůže či nechce pracovat v rámci plného pracovního úvazku, ale zároveň je pro ně nepřijatelná myšlenka nepracovat vůbec či se stát pouhým příjemcem či příjemkyní sociálních dávek. Řada rodičů (v českých podmínkách samozřejmě především matek) nevidí důvod rozhodnout se jen pro jednu možnost – práce nebo dítě. Proč nemít obojí?
«
| 1
| 2
| 3
| 4
| 5
| »