1. 10. 2008
Stále více firem v České republice podporuje alternativní resp. flexibilní pracovní úvazky. Většinou je k tomu žene tlak zaměstnanců a zaměstnankyň, kteří tyto úvazky vyžadují a nepochybně také současný baby-boom. Společnost, která chce, aby se „její“ rodiče vraceli z rodičovské dovolené dříve než po třech letech, jim musí nabídnout flexibilní pracovní formy. Nejčastěji jsou rodiči na rodičovské dovolené žádány zkrácené úvazky, u kancelářských prací v kombinaci s prací z domova.
T-Mobile a Manpower
jsou partnery projektu Alternativa
Některé společnosti nejen flexibilní úvazky nabízejí, ale
rozhodly se podporovat i jejich rozvoj v projektu realizovaném Českou společností pro rozvoj lidských
zdrojů. Jaroslava Rezlerová,
generální ředitelka společnosti Manpower Česká republika k nabídce
flexibilních úvazků ve společnosti Manpower říká: „Manpower vychází svým zaměstnancům vstříc a nabízí několik typů
flexibilních forem zaměstnávání podle toho, jak je to pro daného zaměstnance
nejvhodnější. Nejrozšířenější jsou částečné nebo plné pracovní úvazky
s flexibilní pracovní dobou. Během rodičovské dovolené, ale i
v jiných případech, je využívána práce z domova, a to jak na celý
týden nebo ve vybrané dny. Lidem, kteří se při zaměstnávání vzdělávají na
vysoké škole nebo si dál doplňují vzdělání, nabízíme možnost studijního volna.“
T-Mobile nabízí zejména částečnou práci z domova, sdílení pracovního místa, přerušení výkonu práce, kratší pracovní dobu a posunutí začátku a konce pracovní doby. Možná je také kombinace těchto úvazků. Alternativní úvazky se stávají oblíbenými hlavně mezi ženami, které se vracejí z mateřské resp. rodičovské dovolené a snaží se sladit rodinný a pracovní život. „Přínos alternativních úvazků spatřuji především v tom, že umožňují zaměstnancům a zaměstnankyním sladit jejich osobní a pracovní život. Toto sladění obou stránek života je činí spokojenějšími a k firmě loajálnějšími. Jsou méně stresovaní a nemocní. Nezanedbatelnými výhodami, které vyplývají z alternativních úvazků pro zaměstnavatele, jsou transparentní pravidla a maximální využití potenciálu všech pracovních sil, stejně tak úspory na režijních nákladech či výdajích na provoz,“ vysvětluje Barbora Stejskalová, výkonná ředitelka úseku lidských zdrojů T-Mobile Czech Republic a.s., proč se firma alternativním úvazkům věnuje.
Práce z domova a
flexibilní pracovní doba v
Jedním z nejdůležitějších pravidel organizace práce
v
Firma roku: Rovné
příležitosti
Společnosti, které získaly ocenění Firma roku: Rovné příležitosti, nabízejí flexibilní pracovní uspořádání. Program na podporu rovný příležitostí, který je nejvíce využíván v IBM, loňské vítězce soutěže, je flexibilní kancelář. Mediatel usnadňuje svým zaměstnancům a zaměstnankyním slaďovat osobní a pracovní život pomocí pružné pracovní doby, možnosti práce z domova a částečných pracovních úvazků, které jsou využívány i rodiči na mateřské/rodičovské dovolené. Pojišťovna Allianz nabízí svým zaměstnancům a zaměstnankyním řadu možností ke slaďování, mezi než patří flexibilní pracovní doba, částečné úvazky či práce z domova; připravuje také sdílení pracovního místa. Všechna tato opatření jsou otevřena (nejen) zaměstnaným rodičům, pro něž je dále připraven program hladkého návratu do práce po mateřské/rodičovské dovolené. Flexibilní pracovní úvazky poskytuje také Microsoft.
V listopadu budou známy výsledky letošního ročníku soutěže Firma roku: Rovné příležitosti, vítězné společnosti vám představíme v prosincovém čísle zpravodaje. Vyhlášení výsledků proběhne na konferenci 12.listopadu (více o konferenci v příštím čísle).
Pokud máte zájem o školení z oblasti flexibilních pracovních úvazků, obraťte se na Gender Studies. Více informací: Vědomosti jako klíč k úspěchu – Gender Studies nabízí novou řadu školení pro firmy