Warning: Undefined variable $pg in /data/www/htdocs/rovneprilezitosti.ecn.cz/inc/header.php on line 59
Citigroup Soutěž o nejlepší firmu s rovnými příležitostmi pro ženy a muže v ČR
Tato soutěž je nástrojem propagace rovných příležitostí v České republice a zároveň specifickou formou ocenění firem, pro které princip společenské odpovědnosti (Corporate Social Responsibility) není prázdnou nálepkou. Pojmy jako společenská odpovědnost firem či rovné příležitosti pro ženy a muže jsou u nás stále ještě na okraji zájmu a české firmy či zastoupení zahraničních korporací v České republice s etickými kodexy často nepracují.
Zkušenosti ze zahraničí dokazují, že podobné soutěže pomáhají rozvíjet programy na podporu rovných příležitostí pro ženy a muže a jejich pozitivní vnímání ze strany zaměstnanců i zaměstnavatelů. Prostřednictvím těchto soutěží se mnohé firmy vůbec poprvé setkávají s některými pojmy, které se týkají flexibilní pracovní doby, kariérního postupu žen či forem podpory slaďování rodinného a pracovního života žen a mužů. Na rozdíl od různých zákonů či státních nařízení nejsou firmy k opatřením zaměstnaneckých politik vedeny shora, ale jsou k jejich přijetí motivovány formou publicity a vytvářením tzv. social label. Tuto "značku" pak mohou využívat při veřejné prezentaci své firmy.
Soutěž byla poprvé vyhlášena v roce 2004 obecně prospěšnou společností Gender Studies ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR. Nultý ročník (2004) se zaměřoval obecně na programy rovných příležitostí žen a mužů a první ročník(2005), který proběhl za finanční podpory Ministerstva práce a sociálních věcí na postavení žen v řídících pozicích. Druhý ročník (2006) Citigroup Soutěže o nejlepší firmu s rovnými příležitostmi pro ženy a muže se soustředí na slaďování osobního a pracovního života.
Pravidla Soutěže o nejlepší firmu s rovnými příležitostmi pro ženy a muže v ČR
1. Do soutěže se může přihlásit každá firma působící na území České republiky a která respektuje pravidla Soutěže. Firma může být také nominována svými zaměstnanci.
2. Firma se do soutěže přihlašuje na základě dotazníku platného pro aktuální ročník (k získání na adrese Gender Studies,o.p.s. nebo http://rovneprilezitosti.ecn.cz). Spolu s vyplněným dotazníkem také dává souhlas k poskytnutí dodatečných relevantních informací (např. formou rozhovorů, poskytnutí propagačních materiálů apod.).
3. Přihlášené firmy musí prokázat funkčnost programů na území ČR.
4. Součástí přihlášky by měly být také propagační materiály firmy, které mohou prokázat začlenění konceptu rovných příležitostí pro ženy a muže do marketingové strategie firmy.
5. Hodnocení přihlášených firem probíhá dvoukolovým systémem.
6. V prvním kole jsou veškeré zaslané materiály hodnoceny projektovým týmem Gender Studies. Vybrané firmy postupují do druhého kola.
7. Firmy, které zvítězily v předchozích ročnících Soutěže, musí prokázat pokrok v dané oblasti nebo představit nový program.
8. Firmy, které postoupí do druhého kola, poskytují dodatečné rozhovory a další materiály vztahující se k účasti v soutěži.
9. Tyto firmy jsou dále hodnoceny odbornou porotu, kterou nominuje Gender Studies, o.p.s.. Hodnoceny jsou na základě kritérií soutěže bodovacím systémem a také posouzením všech relevantních informací.
10. Odborná porota se skládá z odborníků a odbornic na rovné příležitosti pro ženy a muže a rozvoj lidských zdrojů.
11. Jednotlivé firmy jsou hodnoceny individuálně každým členem/členkou poroty a poté je vybrán vítěz na společném zasedání odborné poroty.
12. Vítěz/vítězové jsou zvoleni konsensem.
13. Soutěž je rozdělena do dvou kategorií: velké a malé/střední firmy.
14. Gender Studies, o.p.s. si vyhrazuje právo vyhlásit vítěze ve zvláštní kategorii a rovněž nevyhlásit vítěze v jedné z hlavních kategorií.
15. Všechny zaslané materiály jsou důvěrné a nejsou zveřejňovány osobám, které nejsou součástí projektového týmu nebo odborné poroty.
Hodnotící kritéria:
inovativnost - počty žen v řídících pozicích ve vztahu k celkovému počtu zaměstnaných žen - měřitelnost úspěchů v průběhu existence programu - komunikace - genderová diverzita - přenositelnost
Vítěze vybere odborná porota:
Marie Čermáková, ředitelka SoÚ AV ČR
Renata Elhenická, mediální konzultantka a expertka
Alena Králíková, ředitelka GS
Jaroslava Novotná, SČMVD (Sdružení českých a moravských výrobních družstev)
Milan Ruttner, ředitel Lidských zdrojů, Citibank