logo Rovné příležitosti
Soutěž o nejlepší firmu s rovnými příležitostmi v České republice
.


Warning: Undefined variable $pg in /data/www/htdocs/rovneprilezitosti.ecn.cz/inc/header.php on line 59

V pondělí 14. listopadu 2005 vyhlásila obecně prospěšná společnost Gender Studies na konferenci Ženy v řídících pozicích výsledky dalšího ročníku Soutěže o nejlepší firmu s rovnými příležitostmi pro ženy a muže v ČR. Ceny nejúspěšnějším firmám předali místopředseda vlády pro ekonomiku Martin Jahn a ředitelka Gender Studies, o.p.s. Alena Králíková. Letošní ročník soutěže byl organizován Gender Studies, o.p.s. ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR a za finanční podpory Ministerstva práce a sociálních věcí ČR.

Výsledky Soutěže o nejlepší firmu s rovnými příležitostmi pro ženy a muže v ČR pro rok 2005:

Hewlett-Packard, s.r.o.: vítěz hlavní kategorie Ženy v řídících pozicích

Channel Crossings: speciální cena Gender Studies, o.p.s., v kategorii malé firmy

Top 4 Soutěže o nejlepší firmu s rovnými příležitostmi pro ženy a muže v ČR pro rok 2005:

1. Hewlett-Packard, s.r.o.

2. IBM, s.r.o.

3.-4. Oskar Mobil, a.s., PricewaterhouseCoopers

Hewlett-Packard: Jak funguje nejlepší firma s rovnými příležitostmi pro ženy a muže v ČR pro rok 2005?

Hewlett-Packard poskytuje svým zaměstnankyním programy na podporu žen v řídících pozicích. Hlavním programem zaměřeným na vyhledávání potencionálních manažerek a jejich vzdělávání je TOP TALENT LIST. Jeho záměrem je vytipovat z řad zaměstnankyň ty, které stojí na začátku své kariéry a napomoci jim ve zdokonalování profesních dovedností. Cílem tohoto programu je, aby zastoupení žen na vedoucích pozicích bylo 30%, což odpovídá procentuálnímu zastoupení žen ve firmě. Celý program probíhá pod mezinárodním vedením na nadnárodní bázi.

A jak program funguje konkrétně na národní úrovni? Je vytvořeno několik skupin po asi 30ti lidech a každá skupina dostane svého kouče. Členům jsou poskytnuty odkazy na samostudium a získají také přístup na e-learningovou platformu s přesně zadanými tématy a časovým harmonogramem, do kdy má být co zvládnuto. V poslední třetině stanového období probíhá sebehodnocení a celkové hodnocení projektu. Na závěr celého běhu je svoláno třídenní soustředění, kde se v realitě procvičují situace známe z virtuálního prostředí a účastnice se také dostávají do kontaktu a mohou porovnávat metody řízení a přístupu aplikované v kulturně a geograficky různých zemích.

Kromě toho nabízí Hewlett-Packard coaching. Ten je poskytován ženám pro případ zvládání nestandardní situace, např. komunikační problémy v týmu, sexuální obtěžování. Pravidelně ve čtvrtletních intervalech jsou sledovány počty nově přijatých či povýšených žen.

Jazyková agentura Channel Crossings překračuje propasti nerovnosti

Programy na podporu žen v řídících pozicích jsou ve firmě Channel Crossings založeny zejména na osobnostním rozvoji zaměstnankyň. Program spočívá v pravidelném vytyčení osobních a vzdělávacích cílů, pro které je vždy stanoven také rozpočet. Ženy jsou motivovány, aby si stanovily cíle, které jednak přispějí k jejich osobnímu rozvoji, ale také budou přínosem pro celou společnost. K dosažení svých cílů si zaměstnankyně zvolí vzdělávací programy zajišťované buď interně, nebo ze seznamu externích institucí. Po absolvování vzdělávacího programu proběhne hodnocení jeho přínosu jak pro danou manažerku, tak z hlediska aplikace získaných poznatků v praxi.

Management i zaměstnanci/zaměstnankyně společnosti jsou také pravidelně školeni v tematice rovných příležitostí pro ženy a muže. Firma umožňuje flexibilní pracovní uspořádání a hlídání dětí. V říjnu 2005 firma sponzorovala konferenci "Woman Leadership" pořádanou CMC - Graduate School of Business.

V roce 2004 získala jazyková agentura Channel Crossings Evropskou jazykovou cenu Label pro inovativní projekty v oblasti jazykového vzdělávání za projekt jazykových kurzů pro ženy na mateřské dovolené.

 
Copyright © Gender Studies, webhosting & webdesign & publikační systém - Econnect