Warning: Undefined variable $pg in /data/www/htdocs/rovneprilezitosti.ecn.cz/inc/header.php on line 59
Nultý ročník Soutěže o nejlepší firmu s rovnými příležitostmi v ČR byl vyhlášen na půdě Ministerstva průmyslu a obchodu ČR v srpnu tohoto roku. Soutěž organizuje obecně prospěšná společnost Gender Studies ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR. Nultý ročník byl finančně podporován z programu EU Phare 2002 - Dlouhodobá udržitelnost rozvoje občanské společnosti a nadací Heinrich Boell Stiftung (zastoupení ve Varšavě). Mediálními partnery soutěže je Český rozhlas 1 - Radiožurnál a Mladá Fronta Dnes.
Soutěž by se měla do budoucna stát nástrojem propagace rovných příležitostí v ČR a zároveň nástrojem ocenění a propagace firem, které se tímto tématem zabývají. Rovné příležitosti nejsou zatím v českém prostředí příliš propagované. Jedním z důvodů je, že podobné principy nejsou českou veřejností vyžadovány. Soutěž si klade za cíl propagovat rovné příležitosti pro ženy a muže u nejširší společnosti a zároveň chce ocenit firmy, které mají programy pro jejich prosazování. Dále má seznámit firmy s pojmy týkajícími se flexibilní pracovní doby a kariérního postupu žen. Soutěž by také měla rozvinout podmínky pro pracující matky.
Nultý ročník soutěže je pilotním projektem, který má soutěž uvést a v rámci kterého se také vytváří kritéria a pravidla pro budoucí podobu soutěže. Firmy, které se chtěly přihlásit do soutěže vyplnily dotazník, který byl zaměřen na firemní politiku, programy pro slaďování firemního a rodinného života (např. flexibilní pracovní uspořádání, programy a zařízení pro rodiče) a postavení žen v řídících pozicích (kariérní uplatnění žen). Mezi dalšími zjišťovanými skutečnostmi je i zda společnost spolupracuje s některými ze subjektů, které se podílí na prosazování rovných příležitostí ve společnosti či zda sami realizují podobný projekt.
Soutěž probíhala ve dvou kolech. Firmám, které postoupily do druhého kola, byly kladeny doplňující otázky a poskytovaly související firemní materiály.
Vítěze vybírala odborná porota, která vítěze vybírala bodovým ohodnocením. Členy a členkami poroty byli:
Marie Čermáková - ředitelka Sociologického ústavu AV ČR
Anna Čurdová - předsedkyně Rady vlády pro rovné příležitosti žen a mužů
Běla Hejná - poradkyně minstra průmyslu a obchodu
Hana Hikelová - vedoucí redakce domácího a ekonomického zpravodajství, Český rozhlas 1 - Radiožurnál
Jakub Juříček - ředitel odboru rozvoje lidských zdrojů agentury Czech Invest
Vladislav Lánský - poradce prezidenta Unie zaměstnavatelských svazů
Lenka Simerská - vedoucí průzkumu mezi zahraničními investory, Gender Studies, o.p.s.
Milan Štěch - předseda Českomoravské konfederace odborových svazů
Hlavní cílovou skupinou pro tento rok byli především zahraniční investoři působící v ČR, ale soutěž byla otevřena všem zájemcům. V průběhu soutěže se projevil zájem menších a středních firem a proto jsme se rozhodly rozdělit soutěž do dvou kategorií: Velké podniky a malé a střední.
V kategorii velké podniky se na prvním místě umístila firma IBM, Česká republika, na druhém Hewlett-Packard a na třetím Procter and Gamble. V kategorii malé a střední firmy získala cenu redakce týdeníku Respekt - spol. s.r.o. R-Presse. Gender Studies se také rozhodla udělit speciální cenu za dobrý start firmě AirProducts, s.r.o. Tato cena byla udělena proto, že firma Air Products se soustředí na zvyšování žen v řídících pozicích a na celkové posilování postavení žen ve firmě.