linkedIn Intranet pro zaměstnavatele Databáze dobrých firemní praxí Kontaktenglish
"Díky rovným příležitostem panuje v naší společnosti velmi vstřícná
atmosféra a důvěra zaměstnanců ve vstřícný přístup zaměstnavatele."
Jana Rohelová, výkonná ředitelka pro lidské zdroje, Mediatel

Company of the Year: Equal Opportunities is a prestigious award for companies that advance gender equality in their inner structures. The award was launched in 2004 by Gender Studies and is being given annually.

Every company that operates in the Czech republic can run for the award. Besides awarding, Gender Studies supplies every participating company with a feedback to their programs and measures. Company of the Year: Equal Opportunities is thus far more than medialization of the winners. Gender Studies gathers good practices, spreads know-how in equal opportunities for men and women and work-life balance, and offers consultations or further analysis of companies´ policies. To apply, one must fill in a questionnaire (download here, only in Czech).

A specialized conference focused on a chosen topic concerning gender equality at workplace is being held regularly. This is the time when winner companies are being announced.

Gender Studies has cooperated in developing the award strategies and instruments with a number of international and domestic organizations and experts.

Contact:

office@genderstudies.cz, +420 224 915 666

ROVNÉ PŘÍLEŽITOSTI

FEMINISMUS.CZ

ZPRAVODAJ ROVNÉ PŘÍLEŽITOSTI DO FIREMLogo
 

Logo
Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz www.eeagrants.cz

Logo - Operační program Lidké zdroje a zaměstnanost
Regionální kolo soutěže Firma roku: Rovné příležitosti se realizuje v rámci projektu Slaďování práce a rodiny: možnosti a perspektivy pro zaměstnavatele

Evropsky fond a Praha Projekt je financován Evropským sociálním fondem a magistrátem hl.m. Prahy. Praha & EU: Investujeme do vaší budoucnosti.

eu V ROCE 2008 BYL PROJEKT KOFINANCOVÁN ZASTOUPENÍM EVROSPKÉ KOMISE V ČR V RÁMCI PROJEKTU "FIT PRO ZMĚNU: FLEXIJISTOTA A GENDEROVÁ ROVNOST NA TRHU PRÁCE"
  Obsah těchto stránek vyjadřuje postoj Gender Studies, o.p.s., a proto nemůže být v žádném případě považován za oficiální postoj Evropského společenství.

Projekt byl v letech 2006 až 2008 finančně podpořen Citi Foundation