linkedIn Intranet pro zaměstnavatele Databáze dobrých firemní praxí Kontaktenglish
Rovnost chápeme jako klíčovou hodnotu – DNA naší společnosti.
V době pandemie jsme tomuto tématu věnovali ještě větší pozornost na všech úrovních,
a to se zohledněním individuálních detailů a potřeb.
Daniel Kolský, spolumajitel, mamacoffee

Představujeme firmy, které obdržely značku Audit Rovné příležitosti: Ferring-Léčiva, a.s.

19. 11. 2009 hvezdicka Mezi první firmy, které prošly personálním Auditem Rovné příležitosti, patří Ferring-Léčiva, a.s. Farmaceutická firma zaměstnávající kolem sto zaměstnanců a zaměstnankyň si zvolila za své heslo „Člověk je na prvním místě“ a z rozhovorů v rámci auditu vyplynulo, že nejde jen o pouhou frázi. Jako příklad dobré praxe byl auditorkami hodnocen mimo jiné závazek k podpoře rovnosti a nediskriminace ve firemních dokumentech a směrnice pro udržování kontaktu s rodiči na mateřské/rodičovské dovolené, která odpovídá nejaktuálnějším trendům v této oblasti.

Firma je otevřená námětům a připomínkám zaměstnanců a zaměstnankyň, platí zde nepsaná politika otevřených dveří. V případě řešení nějakého konfliktu či stížnosti, včetně oblasti diskriminace, se nabízí široká škála možností. Zaměstnanci a zaměstnankyně se mohou obrátit na přímého nadřízeného či nadřízenou, na generálního ředitele společnosti nebo na personální manažerku. Pokud tyto cesty nechtějí využít, je tu také linka Alert Line, která je zřízena pro celou společnost na mezinárodní úrovni. Mluví se na ní i česky a na druhém konci linky sedí proškolený personál nezávislé poradny. Stížnost se řeší anonymně: zaměstnanec či zaměstnankyně dostane kód, pod kterým se případ řeší, a datum, kdy na linku znovu zavolá pro informace o dalším postupu. Pokud je třeba případ prošetřit a zjednat nápravu, obrací se experti Alert Line na mateřskou společnost Ferringu. Na tu se mohou obrátit i zaměstnanci a zaměstnankyně, kterým nevyhovuje žádná ze zmíněných forem řešení stížností.

I když má firma určité rezervy v oblasti nabídky flexibilních forem práce, spolupracuje s osobami v důchodovém věku formou zkrácených úvazků. Firma si tak udržuje jejich know-how a může úspěšně zaškolit jejich nástupce či nástupkyně. Díky svému plánu rozvoje mají zaměstnanci a zaměstnankyně společnosti možnost absolvovat řadu školení, jak povinných tak nadstandardních a existence tohoto plánu také umožňuje transparentní hodnocení. Ke stanovení objektivních kritérií pro spravedlivé odměňování slouží ve Ferringu metodika Hay Group.

Ferring Léčiva se důkladně věnuje i situaci rodičů na mateřské a rodičovské dovolené. Na začátku roku 2009 vstoupila v platnost směrnice upravující kontakt s lidmi na MD/RD, která je přímo ukázková. Pokrývá všechny fáze MD/RD: odchod, samotný průběh „dovolené“ i návrat do práce. Pro otce má Ferring Léčiva možnost vzít si jeden den volna během prvních dvou týdnů po narození dítěte. Situaci pracujícím rodičům pak ulehčuje také široká škála benefitů, kdy ze sociálního fondu mohou čerpat mimo jiné i příspěvek na úhradu předškolního zařízení péče o děti, na rekreaci a volnočasové aktivity, apod.

Autor: Jitka Kolářová, Alexandra Jachanová Doleželová 

ROVNÉ PŘÍLEŽITOSTI

FEMINISMUS.CZ

ZPRAVODAJ ROVNÉ PŘÍLEŽITOSTI DO FIREM



eu

Soutěž je v letech 2020 až 2022 podpořena v rámci projektu č. CZ.03.1.51/0.0/0.0/17_081/0011557 „Na jedné lodi - podpora rovných příležitostí ve firmách“.

 
Obsah těchto stránek vyjadřuje postoj Gender Studies, o.p.s., a proto nemůže být v žádném případě považován za oficiální postoj Evropského společenství.

Projekt byl v letech 2006 až 2008 finančně podpořen Citi Foundation